
Najróżniejsze wagi są powszechnie spotykane w różnych miejscach. Dość powszechnie korzysta z nich na przykład handel, ale stosowane są też również przez jubilerów czy w laboratoriach. Urządzenia te mogą też mieć bardzo różne gabaryty i zakresy. Te najmniejsze operują na setnych czy dziesiątych częściach grama, a największe z nich mogą zważyć nawet powyżej kilkudziesięciu ton. Lecz żeby takie wagi mogły być legalnie używane, to muszą one spełniać szereg parametrów technicznych.
Przede wszystkim dotyczy to dokładności i precyzji, ale też i całościowego stanu technicznego. Jeśli będzie się kupować zupełnie nową wagę, to jest ona wstępnie zalegalizowana. To oznacza, że już na etapie produkcji wszystko dokładnie sprawdzono, i urządzenie może być stosowane zgodnie z założeniami. Czas takiej legalizacji zależy od branży, w przypadku typowych wag handlowych wynosi dwadzieścia cztery miesiące, a potem należy takie badanie powtórzyć.
Wynika to z tego, że w czasie użytkowania niektóre z mechanizmów mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu, a jeżeli wpływać one będą na wyniki pomiarów, to należy coś z tym zrobić. Jeśli legalizacja wag mechanicznych nie będzie pozytywna, to urządzenie albo jest naprawiane, rzecz jasna przy założeniu że będzie taka możliwość, albo utylizowane. Nie warto sobie lekceważyć tego obowiązku, ponieważ za używanie sprzętu bez legalizacji można się narazić na jakąś karę. Koszty takiej weryfikacji nie są duże, a przy wyniku pozytywnym kolejne badanie będzie za ustalony okres czasu.
+Tekst Sponsorowany+