Najbardziej powszechnym i zarazem atrakcyjnym rodzajem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu poprawienia właściwości, zwykle są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka czy też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych dalej składników, a kluczowym miejscem do tego jest naturalnie szczególna huta, gdzie produkuje się też inne rodzaje stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niezbędna jest ogromna temperatura, jaką otrzymuje się w wyjątkowych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na każdym kroku spotykamy dużo typów produktów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, żeby uzyskać jeszcze znacznie bardziej wytrzymały stop, wykonuje się wyjątkowy proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy różnych typów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu przeróżnych składników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a także zastosowania – sprawdź Energoel. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Później pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: pospolitą, wyższą bądź najwyższą. Poprzez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź gorąco i szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje dużo gotowych produktów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub narzędziowym.

br>

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY