Blachy znajdują zastosowanie w lokalizacjach niebywale narażonych na niekorzystne działanie środowiska oczywistego. Najczęstszym zastosowaniem tego typu blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bez ustanku stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem i słońcem. Żeby zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich harmonijną konserwację. Każdego rodzaju blachy mają inne oczekiwania w tym zakresie.

Uczciwy i troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie ma obowiązek umieszczać wiadomości dotyczące fachowych wymogów blach w paczkach, w jakich blachy są dostarczane kontrahentowi – tam jest również informacja, jakie blachowkręty stosować. Wymagania te obejmują normy rozładunku, instalacji, gromadzenia oraz konserwacji. Żeby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, należy detalicznie przestrzegać dokładnych zarządzeń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim otwarcie, by zdobyć szczegółowe wiadomości.

Dachy wykonane z blach są wysoce narażone na działanie niesprzyjających czynników środowiskowych. Niszczyć je może słońce, deszcz, wiatr, a też znajdujące się w powietrzu materiały chemiczne i mchy oraz porosty. Na obecność tych dwóch minionych w szeregu przypadków skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów i mchów nie wynika jednak z nieodpowiedniego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je niebywale błyskawicznie usunąć.

Porosty oraz mchy pojawiają się zwykle na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu czy też w cieniu drzew. Żeby je usunąć, najpoprawniej jest stosować specjalne środki przeciwko porostom. Należy nim spryskać blachę przy użyciu trafnych środków ostrożności. Bez jakichkolwiek zahamowań trzeba pamiętać o tym, że są to substancje wielce toksyczne, w związku z czym należałoby zabezpieczyć rury i rynny. W razie jakichkolwiek problemów z eliminowaniem mchów z blach należy skontaktować się z producentem bądź wprawnymi monterami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY