W kwietniu 2023 roku zrobiło się małe zamieszanie wśród posiadaczy nieruchomości, związane z wymogiem posiadania energetycznych świadectw. Świadectwa takie wprawdzie już obowiązywały od jakiegoś czasu, lecz dotyczyły wyłącznie właścicieli obiektów postawionych po 2009 roku. Obecnie nowe przepisy ten obowiązek naniosły na wszystkie bez wyjątku budynki, ale na razie jedynie w takim przypadku, gdy one będą wynajmowane czy sprzedawane.

Z tego też powodu nie ma co szukać od razu gorączkowo kogoś kto zrobi takie świadectwo, ponieważ potrzebne ono będzie dopiero w przypadkach wyżej wymienionych. Co rzecz jasna nie będzie oznaczało, że przepisy nie zmienią się za jakiś czas, i jednak każdy będzie musiał je wykonać. Aktualnie nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ na rynku jest wielu fachowców, którzy znają się na tym bardzo dobrze.

Łatwo ich można znaleźć przykładowo za pomocą internetu, po podaniu w wyszukiwarce hasła audyty energetyczne Wrocław i przeglądnięciu otrzymanych wyników. Jeżeli będzie chodziło o ceny, to nie są one wysokie, przeciętnie w kwocie kilkuset złotych powinno się taki dokument zrobić. Dużo zależeć też będzie od gabarytów danej nieruchomości oraz tego, w jakim miejscu ona leży. Samo świadectwo ma na celu dać informację, jakie będzie zapotrzebowanie konkretnego obiektu na energię, potrzebną do chłodzenia, grzania, wentylacji czy ogrzewania wody. Z reguły w tego typu dokumencie umieszcza się też wskazówki wiążące się z możliwościami poprawy niektórych elementów, co ograniczy koszty wiążące się ze zużywaniem energii.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY