Posiadacze przydomowych ogrodów mają różne możliwości na ich urządzenie. Jednym z oryginalniejszych, a z pewnością praktycznych pomysłów, jest postawienie huśtawki. Taka huśtawka ogrodowa to świetne miejsce na odpoczynek, huśtając się można coś poczytać, po prostu posiedzieć, a nawet uciąć drzemkę. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony być powinien od paru spraw. Przede wszystkim ważna jest ilość miejsca na postawienie.

Gdy ogólna powierzchnia nie jest zbyt duża, to raczej powinno się zrezygnować z dużych modeli. Przeciętny stelaż huśtawki ogrodowej dla kilku osób może mieć długość nawet 2,5 metra, tak więc całość konstrukcji będzie zajmowała kawałek terenu. Trzeba również mieć na uwadze sposób montażu.

Przy większych modelach jest zalecane, żeby były one stawiane na twardej powierzchni, takiej jak beton, żwir czy słupy. Następną sprawą, o której trzeba pomyśleć, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Mimo że pozornie huśtawka ogrodowa wydaje się niegroźnym sprzętem, na którym ciężko coś poważnego sobie zrobić, to w praktyce nie do końca tak jest. Jeżeli pod ciężarem paru osób coś popęka, to taka usterka może się skończyć czymś poważnym. Dlatego ważne jest dopuszczalne obciążenie.

Powinno ono być przynajmniej kilkanaście procent większe od całkowitej wagi korzystających ze sprzętu osób, lecz jeżeli będzie trochę więcej, to nic się nie stanie. Przy czym warto zwrócić uwagę nie tylko na sam stelaż, ale również cały osprzęt, czyli liny, łańcuchy, sprężyny oraz tuleje. Każda z wymienionych części decyduje o udźwigu, ale również o tym, jak długo na huśtawce da się huśtać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY